Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nowe wystawy

Nowe wystawy

„Pamiętajmy o siekierach” oraz „Nad koronami drzew” to tytuły dwóch wystaw czasowych, które w sezonie wakacyjnym można zwiedzać w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Obydwie są prezentowane w Muzeum Leśnictwa – „Oficynie”.

Pierwsza z nich jest efektem współpracy Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie z dr Edwardem Marszałkiem, rzecznikiem prasowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, który miłość do lasu wyraża nie tylko w swoich licznych publikacjach, ale również w rzeźbie, malarstwie, fotografii i kolekcjonerstwie. Tym razem w Gołuchowie prezentuje zbiór siekier motywując ten fakt słowami:

W dobie ciężkich maszyn, uzbrojonych w komputery i kroczących przez las, w zapomnienie idzie zwykła leśna siekiera. Z tym większym sentymentem należałoby podejść do ciesielskich toporów i siekier dawnych drwali, gdyż narzędzia te stanowią dla nas, współczesnych, rodzaj historycznego totemu, którego wstydzić się absolutnie nie mamy powodu. To właśnie żelazny topór umożliwił wycinkę pradawnych puszcz w Europie i rozwój rolnictwa, a tym samym rozwój osadnictwa na naszych terenach. Tak! Postęp cywilizacyjny Europa naprawdę zawdzięcza wynalezieniu siekiery! Winniśmy jej więc wielki szacunek.

Wystawie siekier towarzyszy kolekcja pocztówek z motywem niezapominajek, o których Edward Marszałek mówi:

Niepozornie, mało użyteczne i nawet niezbyt rzucające się w oczy niezapominajki, nie cieszą się specjalnymi względami kulturoznawców, etnografów czy nawet botaników. Bez właściwości leczniczych, ale też nietrujące i nienadające się do spożycia kwiaty, pozostają w cieniu wielu roślin naprawdę dla człowieka użytecznych. Jedno tylko wyróżnia je wśród innych; w kulturze wielu, nie tylko europejskich narodów, pozostają kwiatami pamięci.


Druga z wystaw odnosi się do obszaru objętego działalnością Nadleśnictwa Turek. Prezentuje 27 zdjęć lasu, miasta, wsi, kopalni i przemysłu z tego terenu. Ich autorem jest Aleksander Grad, leśnik i strażak z zawodu, którego zamiłowaniem są motolotnie i fotografia. Łączenie wiedzy z pasją owocuje licznymi zdjęciami lotniczymi ukazującymi charakterystyczną cechę regionu, tj. przemieszanie terenów zielonych z polami. Nadleśnictwo Turek zarządza prawie 15 tys. ha lasów państwowych i nadzoruje ponad 10 tys. ha lasów innej własności, położonych w powiecie tureckim we wschodniej części województwa wielkopolskiego i gminie Uniejów w zachodniej części województwa łódzkiego.