Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

O Święcie Lasu

O Święcie Lasu

Nowa wystawa w Muzeum Leśnictwa

Wystawa O Święcie Lasu jest najnowszą ekspozycją w Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Udostępniamy ją do zwiedzania w sali wystaw czasowych w Oficynie od 2 marca do 31 sierpnia 2021 roku.

Po wielu miesiącach zamknięcia wymuszonego pandemią, postanowiliśmy dać Państwu i sobie, jakąś otuchę, powiew nadziei, przebudzenia, wiosny. O Święcie Lasu to chęć przybliżenia tego pięknego wiosennego święta, mającego niebagatelną tradycję w historii Polski, bo blisko dziewięćdziesięcioletnią. Wystawa składa się głównie ze zbiorów Ośrodka, ale nie tylko. O istocie i idei wydarzenia odbywającego się corocznie wiosenną porą opowiadają znajdujące się na niej archiwalia, plakaty, fotografie, publikacje, czasopisma, broszury oraz eksponaty dotyczące tegoż święta, wiele z nich pochodzi z lat 30. i 40. XX w. Dzięki współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych możemy Państwu pokazać głównego sprawcę tegoż święta Leonarda Chociłowskiego, a także fotografię z obchodów pierwszego Święta Lasu w Warszawie.

Na wystawie znalazły się prawdziwe perełki – rękopisy partytur kompozycji, które miały uświetniać to święto – „Hymn leśny” i „Hasło leśników” z lat 40. XX w. Warto tu dodać, że w 2000 roku dyrektor generalny Lasów Państwowych w drodze zarządzenia ustanowił „Hymn Leśny” z melodią Tadeusza Wiszniewskiego do słów Leonarda Chociłowskiego Hymnem Leśników Polskich.

Rarytasem jest także fragment filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Film Polski” o tytule Dzień Lasu z 13 kwietnia 1949 r. z Jaworzna. Co ciekawe, w zbiorach fotograficznych OKL znajduje się zdjęcie będące kadrem z tego filmu i to właśnie dzięki niemu film został wypożyczony i umieszczony na wystawie.

Tak trudny dla wszystkich rok 2020 spowodował odwołanie różnych wydarzeń. Nie odbyło się również Ogólnopolskie Święto Lasu. A co przyniesie przyszłość? Początki Święta Lasu wiązały się z odbudową kraju po zniszczeniach wojennych. Teraz tocząc batalię o środowisko, hasła wypowiadane blisko dziewięćdziesiąt lat temu są wciąż aktualne.       

Zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania. Mimo wszystko, a może właśnie dlatego! 

Tekst: Joanna Kostka, zdjęcia: Konrad Bul.