Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Podsumowanie Nocy Muzeów 2022

Podsumowanie Nocy Muzeów 2022

21 maja Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zaprosił na nocne zwiedzanie wystaw w Muzeum Leśnictwa. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się najnowsze propozycje.

Na wystawie Las jako życie. Kod kulturowy pasterstwa beskidzkiego można było dowiedzieć się m.in. o tym, jak szerokie znaczenie dla górali Beskidu Śląskiego miało, i ma do dzisiaj, drewno. Goście zaglądali do koliby czyli szałasu, który był centrum życia pasterskiego, oglądali formy do wyrobu serów, poznawali zależności występujące w przyrodniczym ekosystemie, w tym rolę wilka i innych dzikich zwierząt. Cenne uzupełnienie i komentarz do wystawy w postaci informatora, zawierającego artykuły na temat historii, dziedzictwa kulturowego i przyrody Beskidu Śląskiego odwiedzający mogli zakupić w muzealnym sklepie.

Więcej informacji odnośnie nowych wydawnictw znaleźć można w ofercie dostępnej pod tym linkiem.

Inne okolicznościowe wydawnictwo – fraszki i bajki O pszczole… związane z czasową wystawą pszczelarską – podpisywał tego wieczoru autor i kolekcjoner w jednej osobie, Jerzy Gnerowicz. Oprowadzając po wystawie, na którą złożyła się część jego zbiorów przekazanych do Ośrodka Kultury Leśnej, wprowadzał gości w tajniki pszczelarskiego zawodu oraz obecności zapylaczy w kulturze.

Podczas Nocy Muzeów dostępne były również wystawa fotograficzna Mieszkańcy lasu, jak również stałe ekspozycje muzealne. Kulturotwórcza rola lasu, Dzieje leśnictwa w Polsce, Spotkanie z lasem, Spotkanie z lasem – ochrona przyrody i Technika leśna dostarczyły zwiedzającym nie mniejszych wrażeń niż wystawy czasowe.

Niewątpliwą atrakcją były spacery pomiędzy dziewiętnastowiecznymi obiektami muzealnymi. Park-arboretum skąpany w świetle latarni tworzył szczególny, tajemniczy nastrój. Zapraszamy już za rok na kolejną nocną wizytę Muzeum Leśnictwa.


tekst: Alicja Antonowicz