Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Podsumowanie Wielkiego Dnia Pszczół w Gołuchowie

Podsumowanie Wielkiego Dnia Pszczół w Gołuchowie

Leśnicy od wielu lat prowadzą działania dla dobra pszczół, m.in. wieszają kłody bartne, sadzą drzewa i krzewy miododajne. Prowadzone są również akcje, które mają na celu uświadomić społeczeństwu rolę zapylaczy. Jednym z takich wydarzeń jest coroczny Wielki Dzień Pszczół.

W minioną niedzielę, 8 sierpnia w Gołuchowie spotkaliśmy się, aby podkreślić rolę pszczół i innych owadów zapylających w środowisku. Tym niezwykle pracowitym zwierzętom zawdzięczamy produkcję żywności, ponieważ zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze roślinnego pochodzenia.

W trakcie wydarzenia można było czerpać wiedzę z prelekcji i warsztatów dr inż. Magdaleny Frączek z Wydziału Leśnego UR w Krakowie oraz z opowieści wieloletniego pszczelarza Jerzego Gnerowicza.  Dziękujemy za udział Koła Pszczelarzy z Pleszewa pod przewodnictwem pana Michała Karalusa, za przekazywaną specjalistyczną wiedzę, żywy ul i sprzedaż miodów. Wyjątkowym punktem dnia były pokazy bartnicze pana Rafała Liśkiewicza – wspinaczka na drzewo przy pomocy leziwa oraz produkcja naturalnych świec z wosku pszczelego. Zabawy dla uczestników przygotowano także na stoiskach Ośrodka Kultury Leśnej, gdzie można było samodzielnie zrobić domek dla owadów, poćwiczyć rysunek pszczoły i osy oraz wykonać malunek na płóciennej torbie, a swoje prace zabrać ze sobą.

Mamy nadzieję, że spotkanie przyniosło wiele radości oraz praktycznej wiedzy o pszczołach i sposobach ich ochrony. Do zobaczenia za rok!

Tekst: Nela Popiołek
Zdjęcia: Alicja Antonowicz