Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Podsumowanie XXVIII Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Leśników

Podsumowanie XXVIII Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Leśników

Za nami tydzień, który minął pod znakiem szachów. Do Gołuchowa zawitali leśnicy – amatorzy królewskiej gry z terenu całej Polski.

Tegoroczne XXVIII Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników GOŁUCHÓW 2021 rozegrane zostały z półtorarocznym opóźnieniem ze względu na ograniczenia epidemiczne związane z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19. Przełożyło się to również na nieobecność zagranicznych gości, a lista startowa obejmowała wyłącznie uczestników krajowych. W turnieju wystartowało 49 zawodników, reprezentujących 16 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Najmłodszym uczestnikiem był Kornel Jakubiak z Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem Nidzie.

W środę, pierwszego dnia mistrzostw, tradycyjnie rozegrany został wieczorny turniej szachów błyskawicznych w formule open. Grano 11 rund tempem po 5 minut na zawodnika. Zwyciężył Maciej Adamczewski (CRWiS „Strzelec”, Strzelce Opolskie), zdobywając 10,5 punktu, drugie miejsce zajął Marcin Kruk (Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie, RDLP Szczecinek) – 8,5 punktu, a trzecie Jędrzej Adamczewski (KTS Kalisz) uzyskując również 8,5 punktu.

Kolejne miejsca zajęli:

4. Jakub Janeczko (UKS „Czternastka”, Warszawa) – 8 pkt.

5. Piotr Motyl (Nadleśnictwo Chocianów, RDLP Wrocław) – 7 pkt.

6. Tomasz Sobczyk (Pawłówek) – 7 pkt.

7. Dariusz Cieplak (Nadleśnictwo Zwierzyniec, RDLP Lublin) – 7 pkt.

8. Piotr Dziadoń (RDLP Olsztyn) – 6,5 pkt.

9. Patryk Gaszczyk (Nadleśnictwo Rybnik, RDLP Katowice) – 6,5 pkt.

10. Marta Michalska (Zespół Szkół Leśnych w Lesku) – 6,5 pkt.

Szczegółowe wyniki można obejrzeć na stronie:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/ti_2863/final_standings&11.html

 

Turniej mistrzowski w ramach XXVIII Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Leśników o puchar przewodniczącego Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej pod patronatem honorowym dyrektora generalnego Lasów Państwowych rozegrany został w czwartek i piątek, 21–22 października. Mistrzostwa przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 11 rund z tempem gry po 30 minut na partię dla każdego zawodnika. Turniej rozegrany był zgodnie z obowiązującymi przepisami gry FIDE i Kodeksem Szachowym Polskiego Związku Szachowego.

Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonała pani Ewa Jedlikowska, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz pan Janusz Ruda, przewodniczący Regionu Wielkopolskiego Związku Zawodowego Leśników w Rzeczypospolitej Polskiej.

Odprawę techniczną przeprowadził Arkadiusz Wiśniewski, sędzia główny zawodów, po której szachiści przystąpili do rozgrywania mistrzowskich partii.

W wyniku dwudniowych zmagań, po rozegraniu 11 partii, mistrzem Polski leśników został, zdobywając jednocześnie złoty medal i okazały puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polski w RP, Marcin Kruk (RDLP Szczecinek) – 9 punków. Drugie miejsce zajął Sebastian Nowakowski (RDLP Radom) – 8,5 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Piotr Dziadoń (RDLP Olsztyn) – 8,5 punktu, przegrywając srebrny medal gorszą punktacją pomocniczą.

Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli:

4. Tadeusz Walczak (Nadleśnictwo Żołędowo, RDLP Toruń) – 7,5 pkt.

5. Tomasz Findysz (Nadleśnictwo Przemków, RDLP Wrocław) – 7 pkt.

6. Andrzej Kania – 7 pkt.

7. Dariusz Cieplak (Nadleśnictwo Zwierzyniec, RDLP Lublin) – 7 pkt.

8. Tomasz Stasiak (Nadleśnictwo Runowo, RDLP Toruń) – 7 pkt.

9. Piotr Motyl (Nadleśnictwo Chocianów, RDLP Wrocław) – 6,5 pkt.

10. Marta Michalska (Zespół Szkół Leśnych w Lesku)) – 6,5 pkt.

Klasyfikacja drużynowa obejmowała zespół składający się z dwóch lub trzech zawodników, a w końcowej klasyfikacji drużyny liczyła się punktacja dwóch zawodników z największą liczbą punktów. Przy równej ilości punktów decydowało wyższe miejsce pierwszego zawodnika w klasyfikacji indywidualnej. Wygrał reprezentujący „RDLP Szczecinek” duet w składzie Marcin Kruk i Sebastian Rosołowski – 16 pkt. Drugie miejsce zajął „Radom”, w którym grali: Sebastian Nowakowski, Andrzej Kania i Leszek Gębski. Trzecie miejsce wywalczyła „RDLP Olsztyn”, reprezentowana przez Piotra Dziadonia, Marka Wawera i Grzegorza Klimka zwyciężyła ekipa „RDLP Szczecinek” przed drużyną „Radom”. Oba zespoły zdobyły po 15,5 pkt., a o zwycięstwie tej pierwszej zadecydowało indywidualne mistrzostwo Marcina Kruka.  

Wyniki turnieju dostępne są w linku poniżej:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/ti_3765/

 

Po zakończeniu mistrzowskiego turnieju wszyscy zawodnicy zwiedzili dwie wystawy związane z szachami, które wypożyczone zostały specjalnie na czas mistrzostw z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Były to: Szachy w średniowieczu – średniowiecze w szachach oraz Geniusz Europy. Ponadto pani dr Agnieszka Stempin z poznańskiego Muzeum przedstawiła prezentację i wygłosiła bardzo ciekawą prelekcję popularno-naukową Początki szachów w Polsce na tle najstarszego okresu adaptacji gry w Europie. Po jej zakończeniu zawodnicy obejrzeli wystawy stałe znajdujące się w Muzeum Leśnictwa w Powozowni, Owczarni i w Oficynie.

Ostatniego dnia mistrzostw odbyło się uroczyste zakończenie i ogłoszenie wyników XXVIII Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Leśników, w którym uczestniczyli: Jarosław Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej, Jacek Kokociński, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Ewa Jedlikowska, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz Janusz Ruda, przewodniczący Regionu Wielkopolskiego ZLPwRP.

Puchar, złoty medal oraz nagrody rzeczowe wręczył zwycięzcy przewodniczący Związku Jarosław Szałata.

Puchar, srebrny medal oraz nagrody rzeczowe za drugie miejsce przekazał Janusz Ruda.

Puchar, brązowy medal oraz nagrody rzeczowe za trzecie miejsce dała Ewa Jedlikowska.

Puchary, medale i nagrody rozdał zwycięzcom klasyfikacji drużynowej, w imieniu dyrektora generalnego LP, dyrektor Jacek Kokociński z Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Poznaniu.

Medaliści klasyfikacji indywidualnej i drużynowej otrzymali ponadto przekazany przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu upominek w postaci pięknie wydanej publikacji Geniusz Europy. Pamiątkowe medale oraz upominki otrzymali wszyscy startujący w zawodach.

Ponadto Zbigniew Kobus (RDLP Poznań), uczestnik wszystkich rozegranych dotąd edycji mistrzostw, wywalczył statuetkę dla najlepszego zawodnika z Wielkopolski, a Marta Michalska (Zespół Szkół Leśnych w Lesku) i Anna Adamska (RDLP Piła), jedyne panie startujące w mistrzostwach, zostały uhonorowane przez przedstawicieli Towarzystwa Ubezpieczeniowego MENTOR specjalnymi nagrodami.

Reasumując, podkreślenia wymaga fantastyczny występ w turnieju multimedalisty Marcina Kruka, który został mistrzem Polski, wygrał też w parze z Sebastianem Rosołowskim klasyfikację drużynową, a w turnieju blitza zajął drugie miejsce!!!

Obsługę sędziowską mistrzostw stanowili: Arkadiusz Wiśniewski (sędzia główny) i Marzena Wiśniewska (sędzia rundowy), którzy w perfekcyjny i bardzo finezyjny sposób wywiązali się ze swoich obowiązków.

Na zakończenie zrobiono grupowe zdjęcie wszystkich uczestników zawodów.

Gratulujemy walecznym leśnikom – szachistom i życzymy sukcesów w kolejnej, 29. edycji mistrzostw.

 

Tekst: Jerzy Adamczewski