Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Przyszła jesień

Przyszła jesień

Nieodwołalnie nastała kolejna pora roku

Od miesiąca trwa kalendarzowa jesień. Z upływem tygodni jesteśmy świadkami jednego z cyklicznych spektakli przyrody. Przemiany barw liści i ich opadanie to najbardziej charakterystyczna cecha jesieni. Okres wegetacji roślin dobiega końca. Drzewa, podobnie jak zwierzęta, szykują się do zimy.

Zrzucanie liści przez drzewa i krzewy to przygotowanie się do warunków, jakie zazwyczaj panują w naszej strefie klimatycznej zimą. Dzień jest krótki, a temperatura spada poniżej 0°C. Zamarzająca woda może powodować uszkodzenia organów roślin. Ponadto pozbywanie się liści przez drzewa to sposób, aby ograniczyć transpirację, czyli parowanie, hamując w ten sposób straty wody. Rośliny przygotowują się na trudny czas – odprowadzają składniki odżywcze i wodę do korzeni,
z których będą korzystać zimą. Krótszy dzień to mniejsza ilość światła słonecznego potrzebnego do wytworzenia substancji odżywczych w roślinach. Pod wpływem promieni słonecznych tworzy się w liściach chlorofil ­– zielony barwnik konieczny do fotosyntezy. Przy ograniczonym świetle chlorofil zanika. Z tego powodu uwidaczniają się inne barwniki zawarte w liściach – żółte, pomarańczowe i czerwone. Równocześnie ze zmianą kolorów wytwarzana jest tkanka odcinająca na styku ogonka liściowego i gałązki. To za jej sprawą liść ostatecznie może odlecieć
z jesiennym wiatrem. W ten sposób tworzą się malownicze, jesienne krajobrazy.

To wspaniały czas, aby prowadzić swoje własne obserwacje przyrody
i czerpać z niej inspiracje. Zarówno słoneczna aura, jak i deszczowa słota, mogą przynieść wiele miłych chwil i pomysłów na zabawę.

W pogodne dni zapraszamy na długie spacery po gołuchowskim parku. Natomiast coraz dłuższe wieczory można wykorzystać na wspólne plastyczne zabawy. Proponujemy tworzenie jesiennych liści z masy solnej. To zajęcie pobudza kreatywność, wrażliwość oraz zdolności manualne. Ponadto masa solna jest w 100% naturalna, trwała i można ją dowolnie pomalować. Zapraszamy do zabawy!