Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Śnieżny czas

Śnieżny czas

Chyba u każdego dziecka pojawia się uśmiech na twarzy, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Niejeden dorosły ma wtedy również ochotę udać się na zimowy spacer i skosztować odrobinę śnieżnego szaleństwa. Śmiało możemy ulec pokusie, ponieważ taka aktywność wpływa bardzo pozytywnie na nasze samopoczucie. Świeże powietrze, ruch i dobra zabawa to przepis na udany dzień! W związku z tym proponujemy kilka zimowych zabaw dla całej rodziny.

CIEKAWOSTKA: Zastanawialiście się kiedyś, czy zwierzęta bawią się na śniegu? Okazuje się, że tak! Wydry zjeżdżają z górki na swoim brzuchu niczym na ślizgawce, a nasze domowe pupile często z radością tarzają się w białym puchu.

W przyrodzie śnieg odgrywa bardzo ważną rolę. Zimą jest jak otulająca pierzyna, która powoduje, że temperatura wierzchniej warstwy gleby jest wyższa niż temperatura powietrza. Z izolacyjnej roli śniegu korzystają płytko zakorzenione rośliny, młode drzewka oraz zwierzęta żyjące przy powierzchni gleby. Gryzonie czy niektóre ptaki drążą zagłębienia w śniegu, aby ukryć się przed zimnem.
Śnieg stanowi również rezerwuar wody na wiosnę. Gdy rośliny zaczynają intensywnie się rozwijać, topniejący śnieg dostarcza wodę i rozpuszczone w nim składniki odżywcze dla roślin. Kiedy zima jest ciepła, opady szybko spływają po powierzchni ziemi, tym samym na wiosnę nie będzie dostatecznej ilości wody.

Mazurki na sniegu/ źródło: pixabay.com

Wybrane propozycje zabaw pochodzą z serii wydawniczej „Z lasem przez cały rok” opracowanej przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Pełna wersja publikacji dostępna jest pod adresem:
https://issuu.com/publikacje_cilp/docs/z_lasem_przez_ca__y_rok_zima