Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości

Święto wszystkich Polaków. Dla każdego z nas może mieć inny wymiar związany ze wspomnieniami, przeżyciami, historią rodzinną. Niezależnie od kontekstu jest to niewątpliwie najważniejsze święto narodowe.

Co symbolizuje dzień 11 listopada?
Dzień obchodów niepodległości kraju został uchwalony ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku na pamiątkę zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i jednocześnie odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. W kolejnych latach i wydarzeniach polityczno-historycznych jego wymiar nadal zyskiwał na znaczeniu. Nastroje narodowe były wciąż żywe i niezmiernie ważne także w trakcie formowania się granic II RP, podczas represji i walk II wojny, a także za czasów „Polski Ludowej”.

Leśnicy dla Niepodległej
W okresie rozbiorów Państwa Polskiego Polacy nie zatracili nadziei na odzyskanie niepodległości. Dzięki ciągłym staraniom rodaków Rzeczypospolita mogła ponownie się odrodzić. Kolejne trudne czasy wystawiały na próbę niezłomność i wytrwałość w staraniach o rzeczywistą niepodległość Polski. W tych działaniach swój niemały wkład mieli także leśnicy. Posiadamy dzisiaj wiele źródeł potwierdzających te fakty. Liczne opowieści, wspomnienia oraz zachowane dokumenty cały czas są żywym świadectwem udziału leśników w czynie niepodległościowym. Powstało i nadal powstaje wiele publikacji, które pomagają zachować pamięć o naszych patriotach.

Uczcijmy to!
Corocznie listopad kojarzy się z patriotycznymi obchodami krajowymi, takimi jak defilady, pochody, składanie hołdu poległym za Ojczyznę. Uroczystości te są już naszą tradycją. Rok 2020 jest odmienny pod względem organizowanych wydarzeń. Nie jest natomiast przeszkodą, abyśmy pamiętali o poświęceniu naszych przodków dla Ojczyzny. Możemy upamiętnić czyny niepodległościowe w sposób indywidualny, poprzez wywieszenie flagi, czy choćby spacer w miejsce pamięci w naszej najbliższej okolicy.