Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Las po raz kolejny uchylił rąbka tajemnicy

Las po raz kolejny uchylił rąbka tajemnicy

Pracownicy Nadleśnictwa Karnieszewice dokonali w minionym tygodniu niecodziennego odkrycia. Na terenie jednego z leśnictw, podczas prac związanych z odnowieniem lasu, natrafiono na ok. 15-litrową kankę na mleko. Wewnątrz ukryte były przedmioty należące do niemieckiego leśnika i żołnierza. Były to m.in. kurtka mundurowa, czapka z godłem trzeciej rzeszy, spodnie i dokumenty.

Na podstawie znaleziska udało się zidentyfikować byłego właściciela rzeczy. Był nim Gerhard Liedtke (ur. 1915 r.), leśniczy rewirowy leśnictwa Milchbude, leżącego ówcześnie na terenach Prus Wschodnich. Dziś jest to osada leśna w powiecie ełckim, a lasy które nadzorował Liedtke w czasie wojny – dziś są pod opieką Nadleśnictwa Ełk. Jego stopień służbowy potwierdzają znalezione dokumenty oraz dystynkcje na niemieckiej kurtce mundurowej wg wzoru z 1942 roku.

Nadleśnictwo Karnieszewice przekazało wszystkie znalezione przedmioty Ośrodkowi Kultury Leśnej w Gołuchowie, w ramach którego funkcjonuje Muzeum Leśnictwa. Pracownicy dokonają opracowania historycznego tych zbiorów i zadbają o ich konserwację.