Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

W cieniu Puszczy Białowieskiej

W cieniu Puszczy Białowieskiej

Zapraszamy do lektury najnowszej pozycji wydawniczej Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie „W cieniu Puszczy Białowieskiej. Ilustrowany przewodnik po dziejach lasu, jego włodarzy i mieszkańców”.

Książka ukazuje działalność polskiej administracji leśnej na obszarze Puszczy Białowieskiej w okresie 1919–1939, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu leśników i przemysłu drzewnego na rozwój społeczno-kulturalny tego obszaru i ma charakter albumowy. Przewodnik stanowi wstęp do dalszych prac badawczych, jest zbiorem starannie wybranych materiałów źródłowych i komentarzy obrazujących koloryt i ducha tamtych czasów.

Autorzy: Bogusław Kosel, Ewa Pirożnikow, Anna Kulbacka i Bogumiła Jędrzejewska zadbali o bogatą ikonografię, która pozwala czytelnikowi przenieść się w okres międzywojenny.

Praca, którą oddajemy do Państwa rąk, jest wynikiem kwerend, poszukiwań i nasłuchiwań prowadzonych zarówno w kraju, jak i za granicą – czytamy w przedmowie. Zaraz po niej następują kolejne rozdziały książki: 1. Wojenna scheda, 2. Puszcza w polskich rękach, 3. Dyrekcja Lasów Państwowych, 4. Eksploatacja lasu, 5. Ochrona przyrody i turystyka, 6. Restytucja królewskich zwierząt, 7. Puszcza jako obszar łowiecki, 8. Kształcenie leśników, 9. Działalność społeczna leśników w latach 1933–1939, 10. Budowa kościoła w Białowieży.

Książkę można zakupić w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, również drogą wysyłkową. Informacje na temat zakupu znajdą Państwo w naszej ofercie wydawniczej.

tekst: Alicja Antonowicz