Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

X festyn „Spotkanie z lasem”

X festyn „Spotkanie z lasem”

W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie 13 czerwca odbył się festyn edukacyjny „Spotkanie z lasem”, który uświetnił obchody 90-lecia Lasów Państwowych.

Uczestniczyło w nim około 800 dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z południowej Wielkopolski.
Tegoroczny festyn otworzył Benedykt Roźmiarek, dyrektor OKL oraz sygnaliści z Nadleśnictw Kalisz i Taczanów, którzy odegrali „Sygnał powitalny". Po przywitaniu uczestników wręczono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, które przyznano prof. Jerzemu Wiśniewskiemu i prof. Dariuszowi Gwiazdowiczowi.
Jak co roku specjalnie na „Spotkanie z lasem" dzieci przygotowały spektakle ekologiczne. Uczennice z gołuchowskiej szkoły zaprezentowały taniec „Leśne Nimfy", a drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Dobrzycy inscenizację „Dzieci śmieci". Nie zabrakło występu wyreżyserowanego przez grupę teatralną „Ad hoc" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu. W ich wykonaniu obejrzeliśmy taniec i pantomimę pt.: „Leśna cisza". Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gołuchowie przygotowali również utwory z serii „Leśne koncerty" na gitarę, saksofon i trąbkę oraz liczne piosenki o tematyce przyrodniczej i dziecięcej. Na zakończenie pokazów artystycznych na scenie odbył się występ sygnalistów z Nadleśnictw Kalisz i Taczanów. Leśnicy odegrali koncert „Znaczenie sygnałów łowieckich" i omówili poszczególne utwory.
Równolegle ze spektaklami oraz występami dzieci i sygnalistów nieopodal sceny, na placu podworskim, odbywały się pokazy związane z lasem i życiem ludzi w minionych epokach. Uczestnicy spotkania mogli skorzystać z warsztatów m.in.: wyklejania na drewnie, malowania na liściach, na drewnianych krążkach i szkle. Chętni mieli możliwość ulepienia naczyń z gliny i wykonania ozdób z filcu. Jak co roku Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój umożliwiło dzieciom wykonanie papieru czerpanego, w tym roku kartki tworzono w kształcie głowy niedźwiedzia. Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach uczyło wycinania rzemieni skórzanych, tworzenia dzbanów na kole garncarskim oraz wyplatania wózków z wikliny. Towarzystwo Żywej Archeologii Zawodzie z Kalisza zaprezentowało techniki tradycyjnego tkactwa, dawne sposoby dziania barci, a także otrzymywania dziegciu. Młodzież i dzieci miały możliwość poszerzyć swoją wiedzę na temat dzikich pszczół na stoisku Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz obejrzeć pokazy m.in.: pracy pilarzy, pokazy pieczenia, wędzenia, wyrobu masła i sera. Dodatkową atrakcją spotkania był przeprowadzony na samym końcu pokaz tresury psów z kaliskiej szkoły dla czworonożnych przyjaciół Red Dog.
Dzieci uczestniczyły również w grach i zabawach edukacyjnych przygotowanych przez OKL. Na stoisku Ośrodka uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat polskich lasów, gołuchowskiego parku oraz Muzeum Leśnictwa. Nie zabrakło także zawodów w rzucie szyszką do celu oraz konkursu „Czy znasz to drzewo?".
Ważnym punktem spotkania, który miał miejsce w samo południe, było uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Las wokół nas", do którego napłynęło 747 prac w czterech kategoriach wiekowych. Laureaci i wyróżnieni otrzymali nagrody, dyplomy i upominki przygotowane przez Ośrodek Kultury Leśnej. Nagrodzone prace można było oglądać na specjalnie zorganizowanej wystawie podczas tej plenerowej imprezy.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Życie Pleszewa, Radio Centrum Kalisz, oraz Echa Leśne.