Asset Publisher
Budownictwo służbowe leśne
Wystawa XIX-wiecznych planów architektonicznych Karola Pietschki
Plany architektoniczne Karola Pietschki stanowią ewenement w historii architektury europejskiej. Ponad 250 oryginalnych projektów autora zachowało się w zbiorach Archiwum Państwowego w Katowicach, Oddział w Żywcu, w zespole akt Dyrekcja Dóbr Żywieckich z lat 1808–1945, oraz w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żywcu. W okresie od 28 sierpnia do końca grudnia br. część z nich będzie można oglądać na wystawie czasowej w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Karol Pietschka (1818–1891) był budowniczym arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga, właściciela dóbr żywieckich. Sporządził on liczne plany gajówek, budynków gospodarczych, domów mieszkalnych dla urzędników i robotników, leśniczówek, tartaków, zajazdów, budynków fabrycznych, kościołów, przydrożnych kapliczek, rezydencji oraz małej architektury ogrodowej. Był również autorem planów przebudowy Starego Zamku oraz budowy pałacu Habsburgów w Żywcu.
Na wystawie w Gołuchowie zostaną zaprezentowane projekty drewnianego budownictwa leśnego. Są one wykonane na białym bristolu, rysowane brązowym i czarnym tuszem oraz lawowane farbami, syngowane nazwiskiem „C. Pietschka" lub „Karl Pietschka" w ozdobnym owalu, w większości z zaznaczoną dokładną datą. Zawierają barwnie przedstawioną sytuację zabudowy terenu, elewację frontową, widok boczny, przyziemia, przekrój poprzeczny oraz skalę. Pejzaż leśny, umieszczony niekiedy wokół rzutów bocznych, ożywia projekty i nadaje im niepowtarzalne piękno.
Otwarcie wystawy przygotowanej we współpracy Archiwum Państwowego w Katowicach, Oddział w Żywcu, Muzeum Miejskiego w Żywcu oraz Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie odbędzie się w Muzeum Leśnictwa – „Oficynie" 28 sierpnia o godz. 13.00. Zapraszamy.