Asset Publisher Asset Publisher

Dzień Ziemi 2017

W kierunku natury

Szesnasta edycja podsumowania ekologicznej aktywności dzieci i młodzieży z Kalisza, Pleszewa i Gminy Gołuchów odbędzie się w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie 25 kwietnia 2017 roku. Obchody Dnia Ziemi, które są doskonałą okazją do pokazania zaangażowania uczniów w sprawy środowiska, rokrocznie gromadzą w Gołuchowie około pół tysiąca gości. Również w tym roku swój przyjazd zapowiedziało liczne grono orędowników ekologicznej idei.

Wspólne świętowanie Dnia Ziemi rozpocznie się o godzinie 10.00 w obiekcie muzealnym „Powozownia", gdzie zostaną zaprezentowane spektakle i utwory muzyczne. Wkrótce po nich goście będą mogli wysłuchać opowieści o żubrach oraz 40-letniej obecności tego gatunku w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Równolegle, w parku-arboretum wystartuje rajd „Pod drzewami", zorganizowany w dwóch kategoriach wiekowych.

Z „Powozowni" goście spotkania przejdą do parku, aby posadzić pamiątkowe drzewo. Towarzyszyć temu będzie happening w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Gołuchowie oraz wspólne zdjęcie uczestników Dnia Ziemi. W samo południe na dziedzińcu gołuchowskiego Zamku najbardziej zaangażowani w sprawy środowiska uczniowie zostaną nagrodzeni. 25 osób otrzyma odznaki „Honorowego Opiekuna Miejsc Przyrodniczo-Cennych Gołuchowa". Podsumowane będą również projekty ekologiczne i konkursy oraz ogłoszone wyniki rajdu.

Dodatkowych wrażeń dostarczy z pewnością zwiedzanie wystawy projektów zakładki do książki nadesłanych na konkurs zorganizowany w związku z obchodami Dnia Ziemi i 40-leciem gołuchowskich żubrów, a także losowanie wśród uczestników Dnia Ziemi ekologicznego pojazdu – roweru.

Honorowy patronat nad uroczystością sprawują: Andrzej Grzyb – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Sapiński – Prezydent Miasta Kalisza oraz Maciej Wasielewski – Starosta Pleszewski. Imprezę organizują Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie i III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kaliszu, przy współudziale Urzędu Gminy w Gołuchowie, Urzędu Miejskiego w Kaliszu, Starostwa Powiatowego w Pleszewie oraz licznych szkół. Serdecznie zapraszamy.

Dodatkowych wrażeń dostarczą z pewnością wizyta w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt, gdzie żyją żubry, koniki polskie, dziki i daniele oraz zwiedzanie wystaw w Muzeum Leśnictwa.

Honorowy patronat nad uroczystością sprawują Andrzej Grzyb – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Sapiński – Prezydenta Miasta Kalisza oraz Maciej Wasielewski – Starosta Pleszewski.

Organizatorami wydarzenia są Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie i Klub Europejczyka Młoda Europa III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kaliszu.