Asset Publisher Asset Publisher

Intarsja – sztuka malowania drewnem

Zapraszamy na otwarcie wystawy

Intarsja – sztuka malowania drewnem to tytuł wystawy, która zostanie uroczyście otwarta 21 kwietnia br. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. W „Powozowni" – obiekcie Muzeum Leśnictwa – będzie można oglądać 90 niezwykłych obrazów, które powstały bez użycia pędzla i farb.

Autor prac zgromadzonych na wystawie, Piotr Biernat z Ostrzeszowa, przez szereg lat swojej artystycznej aktywności, wyczarował z drewna prawdziwe dzieła sztuki. Tworzy z wykorzystaniem techniki zdobniczej zwanej intarsją, która polega na wykładaniu powierzchni przedmiotów drewnianych innymi gatunkami drewna w naturalnym kolorze, czasem podbarwianymi, bejcowanymi lub podpalanymi. W miejsce wyciętego elementu wzoru, wstawia odpowiedni kawałek okleiny.

Kolekcja drewnianych obrazów czaruje pod każdym względem. Niezwykle staranne dobranie barw różnych gatunków drewna, wykorzystanie jego naturalnego rysunku, precyzja i pomysłowość autora nie mogą pozostać niezauważone. Poza intarsjowanymi obrazami na wystawie zobaczymy szkice tematyczne służące do wykonania prac, a także specjalnie przygotowany zestaw wskazujący kolejne etapy powstawania intarsji. Eksponowana będzie również najnowsza praca autora, Święty Hubert, składająca się z 2598 kawałków forniru tworzących obraz w formacie 70 x 90 cm.

Zapraszamy do zwiedzania i spotkania z autorem podczas wernisażu. Rozpocznie się on o godz. 13.00 w „Powozowni". Wystawę intarsji Piotra Biernata będzie można zwiedzać do końca sierpnia tego roku.