Asset Publisher Asset Publisher

Bohaterowie „Trylogii" w Muzeum Leśnictwa

Wystawa karykatur autorstwa Jacka Frankowskiego


Od 26 lutego w Muzeum Leśnictwa – „Oficynie” można oglądać wystawę zatytułowaną Rzecz w tym żeby fantazji nie tracić! Bohaterowie Trylogii Henryka Sienkiewicza w karykaturze Jacka Frankowskiego.

Jest to znakomity zbiór rysunków – karykatur autorstwa Jacka Frankowskiego poświęcony aktorom odtwarzającym postacie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Z niezrównanym mistrzostwem autor przywołuje Onufrego Zagłobę z twarzami Mieczysława Pawlikowskiego, Kazimiera Wichniarza i Krzysztofa Kowalewskiego, oddając to co w tej postaci tak kochamy: humor połączony z niepoślednią inteligencją, przebiegłość i w końcu odwagę. To samo mistrzostwo znajdziemy w rysunkach pokazujących Michała Wołodyjowskiego, Andrzeja Kmicica, Azję Tuhajbejowicza, a także Oleńkę Bilewiczównę czy Baśkę Jeziorkowską. Na wystawie znajdują się również inne postacie znane z literatury i filmów Jerzego Hoffmana, których wystawa jest przedłużeniem.

Wystawie towarzyszy informator zawierający reprodukcje rysunków wydany przez Muzeum Historii Ruchu Ludowego, który można na miejscu nabyć.

Wystawa potrwa do końca kwietnia tego roku. Zapraszamy do zwiedzania!

Tekst: Konrad Bul