Asset Publisher Asset Publisher

Dzień Ziemi 2018

XVII edycja ekologicznego spotkania

Sosna czarna upamiętniła obchody Dnia Ziemi w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

To już siedemnaste drzewo, które w gołuchowskim parku-arboretum posadziła młodzież. Sosna czarna w odmianie kolumnowej nie tylko wzbogaciła różnorodność gatunkową parku, ale również stała się symbolem odnowienia uczniowskiej opieki nad tym miejscem i pamiątką kolejnych obchodów Dnia Ziemi. Ceremonia sadzenia przebiegała w asyście zaproszonych gości oraz dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gołuchowie, które przygotowały radosny happening i sprowadziły do parku samą Panią Ziemię, apelującą do swoich mieszkańców o dobre traktowanie.

Podsumowanie ekologicznej aktywności dzieci i młodzieży z Kalisza, Pleszewa i Gminy Gołuchów odbyło się w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie 25 kwietnia 2018 roku. Uczniowie pokazali swoje zaangażowanie w sprawy środowiska, nie tylko poprzez spektakle i piosenki, ale również poprzez naukę, którą sobie wzajemnie fundowali. Starsi dla młodszych przygotowali rajd ekologiczny z zadaniami. Odbył się również quiz wiedzy.

Wspólne świętowanie Dnia Ziemi rozpoczęło się w wiacie edukacyjnej na placu podworskim, gdzie organizatorzy imprezy oraz zaproszeni goście skierowali do młodych ludzi słowa pełne uznania dla ich postawy i codziennej pracy na rzecz środowiska. Artyści z SP w Gołuchowie pokazali „Jak rozweselić Ziemię?, a uczennice III LO w Kaliszu zaśpiewały znane utwory, zachęcające do wspólnego nucenia. W tym miejscu podjęto także temat przyrodniczego bogactwa gołuchowskiego parku, prezentowany w formie prelekcji połączonej z pokazem zdjęć.

W samo południe na dziedzińcu gołuchowskiego zamku najbardziej zaangażowani w sprawy środowiska uczniowie zostali nagrodzeni. 28 osób otrzymało odznaki „Honorowy Opiekun Miejsc Przyrodniczo-Cennych Gołuchowa”, a 10 – specjalne pisemne podziękowania. Podsumowano również projekty ekologiczne i konkursy, w tym na projekt gry memo, zorganizowany przez Ośrodek Kultury Leśnej i Eko-konkurs – inicjatywę Szkoły Podstawowej nr 3 w Kaliszu. Ogłoszono wyniki rajdu i rozlosowano dwie główne nagrody: wyjazd studyjny do Brukseli dla ucznia wraz z opiekunem obejmujący zwiedzanie Parlamentu Europejskiego, ufundowany przez Europosła Andrzeja Grzyba; oraz rower, którego sponsorem było Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta Eko w Kaliszu. W Dniu Ziemi do uczniów trafiło jeszcze wiele innych nagród, wśród nich tablety, lornetka, plecak, gry edukacyjne, bidony, albumy przyrodnicze. W trakcie podsumowań wyłoniono najaktywniejszych uczniów i szkoły. Nagrody sponsorowali, m.in.: Urząd Miejski w Kaliszu, Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Polski Związek Łowiecki, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Honorowy patronat nad uroczystością sprawowali: Andrzej Grzyb – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Sapiński – Prezydent Miasta Kalisza oraz Maciej Wasielewski – Starosta Pleszewski. Imprezę zorganizowali Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie i III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kaliszu, przy współudziale Urzędu Gminy w Gołuchowie, Zamku – oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu, Urzędu Miejskiego w Kaliszu, Starostwa Powiatowego w Pleszewie oraz licznych szkół.

Laureatom konkursów i ekologicznych projektów gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za udział, zapraszając do kolejnych, osiemnastych obchodów Dnia Ziemi już za rok!