Asset Publisher Asset Publisher

Goście z Kamerunu zwiedzili Gołuchów

Wizyta w Muzeum Leśnictwa

Jego Wysokość Wódz Wielebny dr Ekoka Andrew Molindo, pastor Zjednoczonego Kościoła Metodystów w Kamerunie. Mirosława Etoga – Konsul Honorowa RP w Kamerunie oraz Alexis Etoga – wojskowy doradca prezydenta Kamerunu gościli 26 listopada w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Ich pobyt w Polsce wiązał się z obchodami Roku Stefana Szolc-Rogozińskiego, ustanowionego przez Radę Miejską Kalisza.

Blisko 135 lat temu polska ekspedycja kierowana przez 21-letniego kaliszanina Stefana Szolc-Rogozińskiego dotarła do brzegów dzisiejszego Kamerunu i przerodziła się w największe polskie osiągnięcie podróżniczo-odkrywczo-naukowe czasu rozbiorów. Wydarzenie to uświetniono w bieżącym roku wieloma kulturalnymi imprezami, podczas których mieszkańcy Kalisza mogli zdobyć wiedzę o podróży Stefana Rogozińskiego.

Zagraniczni goście, którzy przybyli na uroczyste podsumowanie obchodów Roku Stefana Szolc-Rogozińskiego mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę o wpływie odkryć podróżnika na Kamerun, ale także poznać kulturę i dziedzictwo naszego regionu. W Gołuchowie zwiedzili Zamek – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Leśnictwa – „Oficynę” z wystawami „Kulturotwórcza rola lasu” oraz „Dzieje leśnictwa w Polsce”. Kończac wizytę dokonali pamiątkowego wpisu do Księgi Gości. Warto dodać, że w 2007 roku w Muzeum Leśnictwa zorganizowano czasową wystawę poświęconą podróży Stefana Szolc-Rogozińskiego zatytułowaną „W pustyni i... w Sahelu".

fot. Iwona Cieślak, Alicja Antonowicz