Asset Publisher Asset Publisher

Las w obrazach Krzysztofa Barcińskiego

Wystawa w Muzeum Leśnictwa

Licznie przybyli przyjaciele i sympatycy Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie uczestniczyli w wernisażu wystawy pt. Lasy i parki w malarstwie Krzysztofa Barcińskiego, który miał miejsce w piątek 15 września 2017 roku, o godz. 13.00, w „Oficynie” Muzeum Leśnictwa.

Otwarcie wystawy było okazją nie tylko do osobistego kontaktu z pilskim malarzem, ale i wysłuchania komentarza na temat tajników twórczości. Pan Krzysztof, któremu towarzyszyła żona Dorota, córka z rodziną oraz grupa przyjaciół, przygotował także niespodziankę dla gości: wśród przybyłych zostały rozlosowane dwa obrazki jego autorstwa.

Nie obyło się również bez sentymentalnej podróży w czasie, tegoroczna wystawa nie jest bowiem pierwszą prezentacją dorobku Barcińskiego w OKL. Dwa eksponowane na niej obrazy były w Gołuchowie w 1991 r., podczas drugiej edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Amatorskiej Leśników (OPTAL), a jeden, zatytułowany Pejzaż leśny, zdobył nawet II nagrodę w kategorii malarstwo. Autor, jak wynika z prowadzonej przez niego kroniki, którą zaprezentował na otwarciu, w ramach nagrody otrzymał... 700 000 zł.

Tę nagrodzoną pracę, która wróciła do Gołuchowa po 26 latach, pan Krzysztof przekazał teraz na ręce Zbigniewa Kuszy, zastępcy dyrektora OKL. Obraz ten, podobnie jak historyczny plakat z pilskich Dni lasu i zadrzewień z 1984 r., również przekazany podczas wernisażu, wzbogaci zbiory Ośrodka.

Pan Krzysztof maluje od dwunastego roku życia. Zawodowo związany był z branżą leśną. Obecnie jest na emeryturze. Na gołuchowskiej wystawie prezentujemy jego portrety drzew, leśne i nadrzeczne pejzaże, a nawet latające drzewa – 40 prac z różnych etapów twórczości, wykonanych techniką olejną na płótnie.

Zapraszamy do kontemplacji leśnej przyrody na obrazach Krzysztofa Barcińskiego. Pierwsza monograficzna ekspozycja prac artysty w Gołuchowie będzie udostępniona do końca roku!

 

Tekst: Rafał Kostka