Asset Publisher Asset Publisher

Sowi wieczór 2018

Wieczorne nasłuchiwanie ptaków

Już po raz drugi w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbył się „Sowi wieczór”. To spotkanie edukacyjne miało na celu zapoznanie uczestników z gatunkami sów, które można spotkać w Polsce oraz wspólne wyjście w teren na wieczorne nasłuchy i stymulację głosową. W tegorocznym wydarzeniu wzięły udział 44 osoby z Gołuchowa, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego oraz okolic.

Pierwszym punktem spotkania była prezentacja rodzimych gatunków z charakterystycznymi dla nich odgłosami i ciekawostkami na ich temat. Nie zabrakło także informacji na temat metod badań i ochrony tych ciekawych ptaków. Po prezentacji przyszedł czas na krótki quiz z rozpoznawania gatunków i głosów, a cała wiedza została utrwalona i uzupełniona dzięki filmowi Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych „Sowy Polski”. Uczestnicy mogli też samodzielnie przyjrzeć się specyficznej budowie sowiego pióra pod mikroskopem i porównać je z piórem dziennego ptaka.

Kolejną atrakcją wieczoru było wyjście w teren. Gdy zapadł zmrok, uczestnicy wyposażeni w latarki i megafon do odtwarzania sowich odgłosów, wybrali się na spacer. Trasa przebiegała przez Aleję lipową w stronę Dybula. Dzięki sprzyjającej, bezwietrznej pogodzie, już po przejściu kilkudziesięciu metrów można było usłyszeć głos samca puszczyka. Po niedługiej chwili dało się usłyszeć z oddali także samicę. Na końcu trasy – polanie przy Dybulu – słychać było samca puszczyka z odległości kilkudziesięciu metrów. Części osób udało się nawet przez ułamek sekundy zobaczyć ptaka przelatującego między drzewami.

Po powrocie na gości czekało ognisko, przy którym można było się ogrzać, napić herbaty i upiec kiełbaskę.

Wszystkim uczestnikom gorąco dziękujemy za wizytę i zapraszamy na kolejne wydarzenia!

Tekst: Patryk Ortell