Wydarzenia Wydarzenia

Warsztaty bartnicze w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie

Informacje i zapisy

Termin: 19-21 marca 2021 r.
Uczestnicy: 10–15 osób
Prowadzący: Bractwo Bartne z Augustowa
Koszt uczestnictwa: 750,00 zł

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie wspólnie z Bractwem Bartnym organizuje pierwsze warsztaty bartnicze w centralnej Polsce. Podczas trzydniowego spotkania każdy uczestnik przy użyciu piły motorowej oraz tradycyjnych narzędzi bartniczych wykona własną kłodę bartną, którą po warsztatach będzie mógł ze sobą zabrać. W pracy będzie ich wspierać dwóch doświadczonych bartników, członków Bractwa Bartnego.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób przygotować kłodę do zasiedlenia, jak zadbać o nią przed sezonem zimowym, a przede wszystkim jak wybrać optymalne miejsce do jej zawieszenia. 

Plan warsztatów przewiduje również wspólne zawieszenie jednej z wykonanych kłód oraz dokonanie przeglądu wiszących już kłód bartnych w parku-arboretum Ośrodka Kultury Leśnej. Dodatkowo chętni będą mieli możliwość poczynienia pierwszych kroków w nauce tradycyjnej techniki bartniczej – wspinaczce na drzewo przy pomocy leziwa.

Uczestnicy warsztatów zwiedzą również ekspozycje Muzeum Leśnictwa.

Warto przypomnieć, że bartnictwo zostało uznane za Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Polski w 2016 r., a od grudnia 2020 r. jest wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, jako wspólny wpis Polski i Białorusi.

Zgłoszenia uczestnictwa w warsztatach prosimy kierować na adres: fundacja@bartnictwo.com lub telefonicznie +48 601 542 516 (Piotr Piłasiewicz, prezes Bractwa Bartnego).