Asset Publisher
XII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Leśników rozstrzygnięty!
XII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Leśników rozstrzygnięty!
W piątek, 1 października o godzinie 13:00 w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie – Muzeum Leśnictwa w Powozowni odbyła się uroczysta gala XII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Leśników OPTAL 2021®, przebiegającego pod patronatem dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Józefa Kubicy.
W Przeglądzie wzięło udział 70 twórców z całej Polski. W sumie do Gołuchowa nadesłano 337 prac, w sześciu kategoriach: malarstwie, rzeźbie, literaturze, tkaninie, fotografii i multimediach. Nazwiska laureatów oraz wyróżnionych w poszczególnych kategoriach konkursowych zawiera Protokół z posiedzenia Sądu Konkursowego.
Ewa Jedlikowska, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, przyznała nagrodę Grand Prix Piotrowi Barwikowi, sekretarzowi w Nadleśnictwie Dąbrowa, za animację „Nim zetniemy”. Jak czytamy w uzasadnieniu: Praca udowodniła, że za pomocą ogólnie dostępnych środków można wykonać animację, której przejrzysta forma ma znakomity przekaz edukacyjny kierowany do odbiorców w każdym wieku.
Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Leśników jest wydarzeniem będącym doskonałą platformą spotkań, wymiany myśli i wypowiedzią tego, co ludziom związanym z lasem w duszy gra. Tym, co namacalnie zostaje po spotkaniu jest ekspozycja niezwykle różnorodnych prac.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej, którą udostepniamy w Muzeum Leśnictwa do marca 2022 roku.
Protokół
z posiedzenia Sądu Konkursowego
XII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Leśników OPTAL 2021®”
Na podstawie decyzji nr 7/2021 Dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie z dnia 12.08.2021 r. w sprawie powołania zespołu „Sądu Konkursowego przeglądu pn. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Leśników OPTAL 2021®” ustalono:
Skład Sądu konkursowego:
- Ewa Jedlikowska – p.o. dyrektora OKL – przewodnicząca Sądu Konkursowego
- Tomasz Zygmont – z-ca dyrektora OKL
- prof. dr hab. Halina Zgółkowa – UAM (filolog polski)
- Konrad Bul – OKL
- Jerzy Adamczewski – OKL
- Rafał Walendowski, plastyk – OKL
Łącznie przyjęto 89 zgłoszeń (70 twórców) i 337 prac.
W poszczególnych dziedzinach zarejestrowano:
Malarstwo: uczestników 32 prac 146;
Rzeźba: uczestników 11 prac 37;
Fotografia: uczestników 20 prac 81;
Tkanina artystyczna: uczestników 4 prac 7;
Twórczość multimedialna: uczestników 6 prac 14;
Twórczość literacka: uczestników 16 utworów 52.
Postanowieniem Sądu Konkursowego przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
w dziedzinie malarstwa
I nagroda – Anna Krzeszowiec, starszy specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Parciaki za zaprezentowany zestaw prac, wykonanych w technice akwareli.
II nagroda – Krzysztof Lewicz, emeryt, wcześniej leśniczy leśnictwa Łopuchowo, za zaprezentowany zestaw prac, wykonanych w technice olejnej na płótnie.
III nagroda – Anita Rusiecka, specjalista służby leśnej ds. hodowli lasu w Nadleśnictwie Knyszyn, za nadesłane prace wykonane w technice pastelu.
Wyróżnienia:
- Grzegorz Pietruńko, nadleśniczy Nadleśnictwa Oława, za nadesłane prace w technice akrylowej.
- Karol Murat, emeryt, leśnik, wcześniej nauczyciel w Technikum Leśnym w Warcinie za obraz w technice olejnej Warta w Sroczewie.
- Zbigniew Bogucki, sekretarz w Nadleśnictwie Konstantynowo, za dwie prace wykonane w technice pastelu olejnego, Autoportret oraz Po trasie….
- Piotr Duszyński, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Golub-Dobrzyń, za pracę w technice olejnej, przedstawiającą portret kozła sarny pt. Rogacz.
- Małgorzata Matejczyk, emeryt, wcześniej leśniczy w Nadleśnictwie Lubliniec za pracę w technice akrylowej Młyn i tartak nad Liswartą – uroczysko leśne.
W dziedzinie rzeźby
I nagroda – nie przyznano
II nagroda – Radosław Koniarz, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Marcule, za nadesłane prace (ceramika szkliwiona).
II nagroda – Andrzej Kuźniak, emeryt, za przedstawione rzeźby w drewnie o tematyce religijnej.
III nagroda – Piotr Głowacz, leśniczy, nadleśnictwo Ciechanów, za pracę pt. Myśliwy.
Wyróżnienia:
Arkadiusz Mańczyk, podleśniczy w Nadleśnictwie Daleszyce, za zestaw ptaków (dudek, słonka, puszczyk, kuropatwa) umieszczonych na postumentach i wykonanych w drewnie dębowym.
W dziedzinie fotografii
Sąd Konkursowy z uwagi na bardzo wysoki poziom artystyczny, obfitość i różnorodność nadesłanych prac ograniczony środkami finansowymi przyznał poza nagrodami liczne wyróżnienia, które w pełni zasługują na miano nagród.
I nagroda – Paweł Ulaniuk, leśniczy w Nadleśnictwie Bartoszyce za fotografię Ułamek sekundy.
II nagroda – Tomasz Sczansny, podleśniczy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, za cykl zdjęć Z życia wiewiórki oraz za zdjęcie Czernica.
II nagroda – Leszek Niejedli, Zakład Usług Leśnych, teren nadleśnictwa Włodawa za zdjęcie pt. Zimorodki – rodzinka.
Wyróżnienia
- Tomasz Sczansny, podleśniczy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, za zdjęcie Rak szlachetny oraz za cykl czterech zdjęć Rzeka Ruda, 4 pory roku.
- Zbigniew Jasielski, komendant posterunku straży leśnej, Nadleśnictwo Babki, za zdjęcia: Latarnia; Rykowisko; W cieniu twych skrzydeł.
- Paweł Ulaniuk, leśniczy w nadleśnictwie Bartoszyce, za pracę Zima, Biel; Pomykaj, że chyżo; Bliskie relacje.
- Leszek Niejedli, Zakład Usług Leśnych, teren nadleśnictwa Włodawa za zdjęcia: Sóweczka ze zdobyczą; Zimorodek; Sóweczka.
- Antoni Danielewicz, starszy specjalista d.s. administracyjnych w Nadleśnictwie Czerwony Dwór za zdjęcia: Śnieżyca; Z ognia; We mgle (po 5 zdjęć).
- Adam Bencal, leśniczy w nadleśnictwie Śnieżka za cykl prac W moim magicznym lesie.
- Artur Musiał, leśniczy szkółkarz w nadleśnictwie Złoczew za zestaw pięciu prac fotograficznych.
W dziedzinie tkaniny artystycznej
I i II nagrody nie przyznano
III nagroda – Hanna Kępczyńska, specjalistka służby leśnej ds. ochrony lasu, ochrony przyrody i edukacji leśnej w nadleśnictwie Parciaki, za przedstawioną pracę Dziecko lasu wykonaną w technice haftu krzyżykowego.
Wyróżnienia:
- Aneta Potapska, studentka 5 roku leśnictwa na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za pracę bez tytułu wykonaną w technice makramy.
- Ewelina Szpak, specjalistka służby leśnej ds. oceny nasion w Nadleśnictwie Rytel, za zestaw nadesłanych prac wykonanych w technice szydełkowania.
W dziedzinie multimediów
Dwie równorzędne pierwsze nagrody:
- Tomasz Sczansny, podleśniczy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, za film W dolinie rzeki Rudy.
- Łukasz Gwiździel, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Lutówko za diaporamę – Odcienie poranka.
Wyróżnienia:
- Tomasz Sczansny, podleśniczy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, za diaporamę Gryzonia żywot niełatwy i za film Na początku był chaos.
- Adam Gełdon, st. specjalista ds. komunikacji społecznej (...) w Nadleśnictwie Spychowo za cykl filmów promujących nadleśnictwo Spychowo: Dzień Włóczykija; Gaszyn Challenge; Ludzie Lasu; Ściółka prawdę Ci powie; Warsztaty Rwanego Drewna.
- Józef Faryno, były drwal w leśnictwie Człuchów, Nadleśnictwo Człuchów za film Gniazdo opowiadający o wystawie ptasich gniazd i dziupli na działce ogrodowej.
W dziedzinie literatury
I nagroda – Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP Krosno, za trzy publikacje (każda z nich to różne formy literackie – poezja, album z komentarzami, i opowieść): Czarowny las. Motywy leśne na starej pocztówce; Lutek co miał szałas na Połoninie; Dębiną, buczyną, połoniną.
II nagroda – Zbigniew Trzebniak, leśniczy leśnictwa Dąbrówka w Nadleśnictwie Dobrzejewice, za nadesłane na konkurs tomiki poetyckie.
Dwie równorzędne III nagrody
Maya Gielniak, żona leśniczego leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz za tomy: Portrety leśnych ludzi; Moje konie. Historie prawdziwe.
Klaudiusz Engelmajer, brakarz regionalny RDLP we Wrocławiu za powieść Architekci miłości i tomik poezji Dla twoich oczu.
Wyróżnienie:
Radosław Trzciński, leśniczy w Nadleśnictwie Spała – za niepublikowane wiersze.
Dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie przyznał Grand Prix Przeglądu Piotrowi Barwikowi, sekretarzowi w Nadleśnictwie Dąbrowa za animację – Nim zetniemy.
Praca udowodniła, że za pomocą ogólnie dostępnych środków można wykonać animację, której przejrzysta forma ma znakomity przekaz edukacyjny kierowany do odbiorców w każdym wieku.
Na tym protokół zakończono i podpisano.
Tekst: Joanna Kostka