Asset Publisher Asset Publisher

Muzeum Leśnictwa – Owczarnia

W budynku mieści się stała wystawa „Technika leśna”. To właśnie tutaj, na powierzchni 1039 m², można zobaczyć wyjątkowo bogaty zbiór eksponatów obrazujący sposoby zagospodarowania i użytkowania lasu. XIX-wieczna Owczarnia połączona jest przeszklonym pasażem z Powozownią, co pozwala na kompleksowe zwiedzanie muzeum.

Owczarnię wybudował w 1849 roku Wincent Kalkstein – ówczesny właściciel majątku gołuchowskiego. W latach 2003–2005 budynek został gruntownie odrestaurowany, a w 2006 roku udostępniono w nim do zwiedzania obecną wystawę.

Pierwszą stałą wystawę „Technika leśna” otwarto w 1983 roku w dawnej stajni na Dybulu. Prezentowana aktualnie w Owczarni, jest jej kontynuacją. Została wzbogacona tematycznie i przedstawia zdecydowanie większą część zbiorów Muzeum Leśnictwa. Ukazane są tu narzędzia i maszyny używane w hodowli, ochronie i użytkowaniu lasu. Część ekspozycji poświęcono nasiennictwu i szkółkarstwu leśnemu. Znajdują się tu zarówno proste narzędzia, jak i maszyny i urządzenia wieloczynnościowe, związane z mechanizacją prac w leśnictwie. Uwagę zwracają makiety dawnego przemysłu leśnego. Dzięki nim dowiadujemy się, jak niegdyś  produkowano węgiel drzewny, smołę, dziegieć, potaż, terpentynę, kwas drzewny i sadzę. Zobaczyć możemy także szereg eksponatów ilustrujących pozyskiwanie żywicy oraz zestaw wyrobów z drewna ukazujący wszechstronność zastosowania tego surowca. Dużą przestrzeń wystawy wypełniają narzędzia pomiarowe, instrumenty geodezyjne i kartograficzne używane w pracach terenowych i kameralnych związanych z urządzaniem lasu. Znajduje się tu również symboliczna ekspozycja surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w postaci artykułów zielarskich, kosmetycznych, owoców runa leśnego oraz dziczyzny.